Bolesti zad: mýty a realita

02.03.2015 22:01

Z vlastní praxe, z vlastní intuice, z vlastního vnímání bolesti, zkrátka z vlastních zkušeností již vím mnohé o příčinách bolestí zad. O to více mne těší, že se již čím dál tím častěji setkáváme i s lékaři tzv. klasické medicíny, kteří na pacienty nahlížejí komplexně a neopomíjejí psychický stav člověka a jeho pracovně-sociální, rodinné a vztahové zázemí, které mají na naše zdraví přímý a nemalý vliv.

Vnitřní napětí, které při psychické nepohodě a stresu v našem těle vzniká, se střádá, stupňuje a je jako časovaná bomba... jednou to zkrátka praskne...

Stresem napjaté svaly nám stahují cévy a nervy, což vede ke špatnému zásobení příslušných partií a tím mohou být imitovány mnohé příznaky jako např. žaludeční, srdeční, plicní atp. Také je prokázáno, že nám při dlouhodobém stresu či permanentně "blbé" náladě ochabuje imunita, což se může z počátku projevit např. opakovanými opary či afty, špatnou kvalitou nehtů, vlasů či kůže, špatným hojením ran, náchylností k virozám a různým zánětlivým procesům atp. A tyto potíže mohou dále vyústit v chronické procesy a mnohem závažnější zdravotní problémy.

Samozřejmě nepochybuji o tom, že nejenom psychika má na vzniku výše uvedených příznaků nemalý podíl tj. že zde hraje velikou roli mnoho dalších faktorů, o kterých jsem se již na mých stránkách zmínila tj. od stravování počínaje přes znečištěné životní prostředí až po jednostranné fyzické přetěžování konče atp. viz https://www.masazehostomice.cz/aby-zada-nebolela/

Již z dávné historie jsou nám také známy různé účinné alternativní "léčebné" metody jako jsou např. ajurvédská či tradiční čínská medicína, každopádně psychosomatiké aspekty jsou dnes konečně vnímány jako další z cest pro odstranění mnoha zdravotních potíží a do povědomí se tak dostávají i jiné než farmaceutické a klasicky medicínské metody "léčení" a diagnostiky...

A o tomto pojednává i obsah knihy autorů MUDr. Jana Hnízdila, MUDr. Jiřího Šavlíka, CSc., Mgr. Blanky Beránkové "Bolesti zad: mýty a realita":

Kniha Bolesti zad: mýty a realita je projektem v současné době unikátním mimo jiné i proto, že se na jejím vydání finančně nepodílel žádný výrobce léků nebo zdravotnické techniky. Díky tomu se podařilo vytvořit publikaci zcela "ekologickou", sloužící výlučně ku prospěchu samotných pacientů. Autoři zdůrazňují nutnost porozumění bolesti coby důležitému ochrannému mechanismu a varují před nadbytečným užíváním analgetik a jejich nežádoucími účinky.

Výrok věhlasného lékaře A. Huxleye: "Lékařská věda dosáhla takového pokroku, že nikdo na světě už není zdravý", je i mottem knihy věnované bolestem zad v komplexním psychosomatickém přístupu. Na příkladu jedné z nejčastějších zdravotních obtíží autoři upozorňují na obecný problém a fatální důsledky, jenž přináší mechanisticko-biologická a instrumentální orientace současné vědecké medicíny. Ta, ačkoliv pracuje s lidmi, dnes vykonává medicínu spíše "na lidech", přičemž zcela ignoruje skutečnost, že i pacient je člověkem, žijícím svůj život v přirozeném světě. Tento zcela demotivující způsob medicínské praxe pak jen vytváří živnou půdu pro dravé prosazování zájmů medicínsko-farmaceutického komplexu a přispívá tak k hluboké krizi systému zdravotnictví. Kromě části teoretické, věnované prevenci, včasné diagnostice a léčbě, publikace obsahuje i doporučení konkrétních pohybových programů, kompenzačních cviků a úpravy životního stylu.

Do ordinací přichází denně více než osmdesát procent pacientů s bolestmi zad, jejichž příčinu se nepodaří objasnit ani těmi nejmodernějšími prostředky lékařské techniky. Stejně tak svízelná a neúspěšná je pak i následná léčba. Na jejich vzniku se totiž podílí řada faktorů ústících do chronického přetížení možností organismu, stresu, jehož synonymem je i sedavý životní styl, nedostatek aktivní regenerace, případně nadváha. Východiskem z těchto obtíží pak v drtivé většině případů není užívání léků a opakované návštěvy lékařských specialistů, nýbrž právě komplexní psychosomatický přístup objasňující skutečné příčiny obtíží, motivující pacienty k využití vlastních zdrojů a k aktivnímu přístupu v péči o vlastní zdraví. Kniha obsahuje kromě části teoretické, věnované prevenci, včasné diagnostice a léčbě, i doporučení konkrétních pohybových programů, kompenzačních cviků a úpravy životního stylu.

 

Knihu vřele doporučuji!

S přáním pozitivních zítřků,

Markéta Lisá